ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

DEREBUCAK

KONYA İLİ DEREBUCAK İLÇESİ
DEREBUCAK İLÇE TANITIM
derebucak
konya derebucak
derebucak konya
derebucak resimler
derebucak fotoğraflar
derebucak manzaralar
derebucak görüntüler
derebucak video
derebucak spor
derebucak haber
derebucak yemekleri
derebucak turizm
derebucak konaklama
derebucak otel
derebucak pansiyon
derebucak yurt
derebucak emlak
derebucak konut
derebucak kiralık
derebucak satılık
derebucak arsa
derebucak araç
derebucak nüfus
derebucak ormanları
derebucak dağları
derebucak akarsuları
derebucak gölleri
derebucak göletleri
derebucak sulama
derebucak ekonomi
derebucak sanayi
derebucak ticaret
derebucak tarım
derebucak hayvancılık
derebucak sağlık
derebucak hastahanesi
derebucak iklim
derebucak doğa
derebucak gezi
derebucak tatil
derebucak ulaşım
derebucak haritası
derebucakkültür
derebucak sanat
derebucak eğitim
derebucak okul
derebucak lisesi
derebucak konya
Yüzölçümü : 483 km2
Nüfusu : 21.495
İlçe merkezi : 5.647
Köyler : 15.848
Rakım : 1235 m.
İlçenin kuruluşu 1200-1300 yılları arasına kadar uzanmaktadır. Önceleri Antalya ile Akseki ilçesine bağlanmış, 1900 yılında Akseki'den ayrılarak Seydişehir İlçemize bağlanmış.
 1967 yılında belediye teşkilatı kurularak Beyşehir'e bağlı hale getirilmiştir.
1987 yılında kabul edilen "103 ilçe Kurulması Hakkında Kanun" ile ilçe olmuş Ağustos 1998 de fiilen ilçelik hüviyetini kazanmıştır.
Konya İl merkezinin 140 km. batısında yer alan Derebucak; Toros Dağları'nın keşfedilmeyi bekleyen yayla, tepe ve mağaraları ile Konya'nın şirin ilçeleri arasında yer almaktadır.
4 kasaba ve 4 köyü bulunan Derebucak'ta halkın geçim kaynağını halıcılık, av tüfeği imalatı ve hayvancılık oluştururken 1968 yılında itibaren yurt dışına işçi olarak gidişler başlamıştır.
 Avrupa ülkelerine yapılan işçi sevkiyatı sonucu kooperatifçilik yaygınlaştırılmıştır. Günümüzde 15.000 hektar alanda tarım yapılabilmekte, bunun da 2.500-3000 dönümlük bölümü sulanabilir arazi oluşturmaktadır. 
Patates, domates, fasulye, mısır, soğan, nohut, buğday, arpa tarımı yapılan Derebucak'ta her hangi bir sanayi tesisi bulunmamaktadır.
Mağaralarıyla dikkatleri üzerine çeken Derebucak merkezinde Balat Mağarası ile Çamlık Kasabasındaki Suludere ve Körikini Mağaraları ilginç merkezler arasında sayılabilir. Taşpınar Köyünde bulunan Hitit kabartması bölgedeki yerleşimin Hitit dönemine kadar uzandığını doğrulamaktadır.
DEREBUCAK İLÇE TARİH
Derebucak İlçesinin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber eldeki mevcut bilgilerden; Bayramyeri, Yukarıköy, Balat, Çukurlar ve Seniryeri adlı mevkilerden aşiretler halinde gelip toplanarak 1200 ile 1300 yılları arasında bu günkü Derebucak’ ı kurdukları sanılmaktadır.
Önceleri Antalya İli Alanya İlçesine bağlı iken sonradan Akseki İlçesine bağlanmış, 1900 yıllarında Akseki’den ayrılarak Konya İli Seydişehir İlçesine bağlanmıştır. 1967 yılında Belediye teşkilatı kurularak Beyşehir İlçesine bağlanmıştır.
1987 Yılında çıkan 3392 Sayılı “103 İlçe Kurulması Hakkında Kanun” ile İlçe olmuş ve Ağustos 1988 tarihinde Beyşehir’den ayrılarak fiilen İlçe hüviyetini kazanmıştır.
DEREBUCAK İLÇE COĞRAFYA
İlçemiz Toros dağlarının arasında İl Merkezinin 140 Km. Batısında Konya’yı Antalya’ya bağlayan Karayolu üzerinde kurulmuş olup, Seydişehir, Akseki, Beyşehir, Sütçüler, İbradı ve Manavgat İlçeleri ile çevrilidir.
İlçemizin deniz seviyesinden yüksekliği 1240 metredir. Akdeniz iklimi ile İç Anadolu iklimi arasında geçiş alanı içerisinde bulunmaktadır. 
Deniz seviyesinden yüksek olması nedeniyle, tam anlamıyla ne Akdeniz ne de Karasal iklim görülmektedir. Genel olarak yazları kurak ve sıcak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.
İlçemizin toprak yapısı genelde kumlu ve kireçlidir. Bölgenin belli başlı akarsularından olan Koca Dere Çamlık Beldesinden doğup Gembos Ovasında bulunan düdende batmaktadır.
 Bundan başka daha küçük olmakla beraber birkaç dere bulunmaktadır. Dağlar; genellikle selvi, çam, ladin, ardıç gibi iğne yapraklı ağaçlarla kaplıdır.
DEREBUCAK İLÇE ULAŞIM
İlçemiz Konya il merkezine 140 km, Beyşehir'e 44 km mesafededir.
İlçemize ulaşım Konya, Beyşehir, Manavgat ilçelerinden düzenli minibüs seferleri ile gerçekleştirilmektedir.
DEREBUCAK İLÇE HARİTASI
DEREBUCAK İLÇE TARİHİ ESERLERİ
İlçemiz çok eskilere dayanan tarihi özgeçmişinin yanı sıra, zengin bir kültürel yelpazeye sahiptir. Yapılan çalışmalar bölgenin Doğu Roma döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Bu nedenler ilçemiz ve çevresinde çeşitli tarihi eserler tespit edilmiş olup bazıları şunlardır:
Suludere Mağaralarında Aziz ve Azizelerin bulunduğu 14 adet fresk bulunmaktadır. Derebucak yakınlarında Anadolu Selçuklu döneminde kullanıla ve Konya-Alanya güzergahı üzerindeki Tol Han ve Ortapayam Hanı vardır. Taşlıpınar Köyü'nde Hititler devrinden kalma kabartma figürler bulunmaktadır. Yine Durak Köyü'nde Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinden kalma hanlar bulunmaktadır. Bunların dışında ilçemiz ve çevresinde çeşitli dönemlerden kalma çok sayıda tarihi kalıntı yer almaktadır.
DEREBUCAK İLÇE SOSYAL VE KÜLTÜREL YAPI
İlçe merkezinin 1955 yılında çıkan bir yangın sonucu tamamen yanmasından sonra, Konya Bayındırlık ve İskan Müdürlüğün'ce yeniden imar düzenlemeleri yapılmıştır. Düzenlemelerden sonra yapılan evler genellikle taş ve yığma olarak yapılmasına rağmen, son yıllarda yapılan evler modern bir şekilde ve imara uygun olarak yapılmaktadır.
İlçemizde sosyal ve kültürel faaliyet olarak, okullarımızın yıl boyu yaptığı çeşitli çalışmalar ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nün çalışmaları sergilenmektedir.
Şenlikler, İlçemizde artık geleneksel hale gelen ve temmuz ayında düzenlenen 'Derebucak Mağaraları Tanıtımı ve Yayla Şenlikleri' özellikle ilçemiz dışında yaşayan kıymetli hemşererilermizin dost ve akrabalarıyla özlem gidergidği eşsiz bir etkinliğe dönüşmüştür. Şenliklere her geçen yıl halkımızın ilgisi artmış ve katılım hat safhaya ulamıştır.
DEREBUCAK İLÇE EKONOMİ
İlçemiz Merkezinde 1960'lı yıllara kadar halkın geçim kaynağı av tüfeği imalatı, halıcılık, tarım ve hayvancılık olmuştur. Bu yıllarda ilçe merkezinde av tüfeği imalatı ve halıcılık konusunda kooperatfiler kurulmuş ve 1968 yılına kadar sürmüştür. Fakat; bilhassa 1965 yılından itibaren Avrupa'nın değişik ülkelerine işçi olarak gidişler başlayınca kooperafiler zamanla küçülmüş, daha sonra da kapanmıştır.
İlçede 2500-300 dönüm sulanabilir tarım alanı mevcuttur. Ancak KOP, çerçevesinde yapılan Derebucak Barajı ve sulama kanallarıyla sulu tarım olanakları artmıştır. Buna bağlı olarak bölgenin verimli alüvyon ovası olan Gembos Ovası sulu tarıma açılmıştır. 
Sulu tarım yapılan yerlerde patates, domates, fasulye, mısır, soğan gibi ürünler, kuru tarım yapılan yerlerde ise; buğday, arpa ve nohut üretilmektedir. Sebze ve meyve çeşidi olarak, bölgenin iklimine uygun her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir.
İlçemizin dağlık bir yapıya sahip olmasından dolayı, diğer bir geçi kaynağı da hayvancılık olup; koyun, keçi, sığır ve kümes hayvanları ile arıcılık mevcuttur.
Yöremizde Av tüfeği imalatı ile ilgili olarak S.S. Gencek Av Tüfekleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile özel şahıslara ait 2 tane imalat şirketi bulunmaktadır.